fbpx

Zawód, którym się zajmuję jest w dalszym ciągu nowością w naszym kraju. Mimo tego, że istnieje od wielu lat na rynku i bardzo dużo wedding plannerów miało okazję zbudować już potężne portfolio. Pomimo tego faktu w dalszym ciągu na wszystkich spotkaniach, konsultacjach, targach oraz w wywiadach – pierwszym pytaniem na jakie odpowiadam jest to – „Kim jest Wedding Planner?”.

Rola Wedding Plannera

Gdyby od samego początku przyjąć, że ślub i wesele to proces inwestycyjny, Wedding Planner jest zastępcą inwestora. Inwestorem rzecz jasna jest Para Młoda.

Zatem na czym opiera się rola Wedding Plannera i w jakich ramach zawiera się zakres jego pracy? Wedding Planner to osoba, która nie tylko z powołania wykonuje ten zawód, ale z zyskanego wcześniej doświadczenia podjęła się jego wykonywania. Wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. Ślubu i wesela się nie powtórzy, nie powtórzy się uśmiechów, emocji i łez szczęścia. Zatem ktoś, kto przyjmuje na swoje barki tak odpowiedzialną rolę, powinien pamiętać jak ważne jest to co proponuje, sugeruje i doradza. Tym samym widzimy, że rolą WP jest również bycie doradcą. W takiej sytuacji oczywistym jest, że osoba o zawodzie WP powinna być bardzo dobrze rozeznana we wszystkich kwestiach o jakie PM może spytać. Nie powinno zdarzyć się tak, że jako narzeczeni zadajecie pytanie dotyczące chociażby wina do obiadu lub materiału, z którego planujecie wykonać obrączki, a otrzymujecie odpowiedź całkowicie banalną lub zostajecie postawieni przed koniecznością oczekiwania na jej otrzymanie dopiero po rozmowie.

Cechy Wedding Plannera

Jakiś czas temu miałam okazję rozmawiać z wydawcą magazynu Hot Magazine na temat mojej profesji. Piotr, oczywiście jak na mężczyznę przystało kompletnie nie potrafił wyobrazić sobie jak taka praca wygląda i jakimi cechami powinna charakteryzować się osoba, która tenże zawód wykonuje. Musiałam odpowiadać rzecz jasna bardzo obiektywnie. Subiektywnie byłoby ciężej 🙂 bo stawiam sobie bardzo wysoko poprzeczkę 🙂 .

Wedding Planner to osoba o silnym charakterze, jednocześnie posiadająca ogromne pokłady cierpliwości. Otrzymując zlecenie realizacji najważniejszego dnia w życiu Pary Młodej – nie możemy być wycofanymi jednostkami, schowanymi jak myszki pod miotłą. Z drugiej strony jednak Wedding Planner obowiązkowo musi potrafić słuchać –  w końcu spełnia marzenia osób, których na samym początku zlecenia jeszcze nie zna. Pozwolę sobie również napisać, że powinien być słowny, lojalny oraz konsekwentny. Praca z Parą Młodą, to specyficzna relacja, która nie tylko opiera się na realizacji zlecenia. To wielogodzinne rozmowy, wymiany zdań, sugestie i wskazówki doświadczonego wedding plannera oraz decyzje Pary Młodej. To wszystko ma wpływ na niepodważalnie wspaniały efekt współpracy, czyli wspaniały dzień ślubu, który dla wielu jest najważniejszym dniem w życiu.

Po co Wedding Planner?

Wielokrotnie pytacie, o to po co komu jest Wedding Planner. Nie jest to osoba, którą każdy musi wybrać w celu uzyskania pomocy przy organizacji ślubu i wesela. Jeśli jednak oboje pracujecie, macie dzieci, mieszkacie za granicą czy po prostu kompletnie nie wiecie jak zabrać się za to wszystko  – warto skorzystać z takiej pomocy. Praca Wedding Plannera wcale nie powinna ograniczać się do wyboru koloru serwetek (jak kiedyś miałam okazję przeczytać na której z grup na facebook’u 😉 ). Wedding Planner z racji doświadczenia ma zbudowaną sieć kontaktów nie tylko na rynku regionalnym, ale i ponadregionalnym. Nie przekazuje Wam numeru telefonu mówiąc – „Dzwońcie”, a docelowo okazuje się, że usługodawca nie ma wolnego terminu. Wedding Planner dzięki swojemu systemowi pracy dobiera Wam usługodawców wg tego co Wam się wymarzyło. Jeśli śnicie o pięknej kryształowej sali – nie powinien proponować Wam stodoły. Wyręcza Was we wszystkich kontaktach, umawia spotkania, odbywa z Wami wizyty tam, gdzie tylko sobie tylko zażyczycie. Jest nie tylko Waszym asystentem i doradcą, ale Waszą WIZYTÓWKĄ. Nigdy nie powinien dopuścić do tego, abyście wstydzili się, że ktoś taki Was reprezentuje. Biznesowy savoir vivre i jego zasady, nawet jeśli są dla Was bez znaczenia, powinny być znane na wskroś przez WP. Osobiście wielokrotnie stawiam sobie w głowie pytanie – jaki obraz Wedding Plannera mam w głowie? Czy ktoś, kto nie dba o porządek w swojej pracy, o swój wygląd zewnętrzny, jest niechlujny, popełnia błędy w prostych wiadomościach, pozwala sobie na stosowanie wulgaryzmów przy klientach – zrealizuje Wasz najważniejszy dzień w życiu, tak jakbyście sobie tego życzyli?

Właśnie te kwestie miałam okazję poruszyć w 2017r., gdy prowadziłam wykłady dla Par Młodych. Narzeczeni pytali, jak zatem wybrać Wedding Plannera. Nie jest to usługa w przypadku, której powinniście kierować się kwotą zawartą w ofercie. Usługa jaką realizuje Wedding Planner nie jest pieczywem w piekarni tuż za rogiem. Nie kupujecie produktu, a związujecie się z kimś na kilka/kilkanaście miesięcy kontaktu. Nie wybierajcie swojego WP po wymianie 3 e-maili, nie wybierajcie WP po otrzymaniu oferty, nie wybierajcie WP bo widzieliście jego post  na facebooku, nie wybierajcie WP bo ma piękne zdjęcia na instagramie. Wybierzcie swojego Wedding Plannera po rozmowie z nim. W takiej relacji musicie czuć tzw. „chemię”. Jeśli macie powierzyć właśnie komuś takiemu swój najważniejszy dzień w życiu i rozplanowywanie budżetu opiewającego na kilkadziesiąt tysięcy – nie decydujcie się na kogoś, kto nie spełnia tego co opisałam wyżej. Musicie być pewni, że planujecie nie tylko zainwestować swoje pieniądze w osobę godną współpracy, ale zainwestować coś dużo bardziej cennego – swoje zaufanie.

Zawsze opowiadam, że moja praca jest trochę baśniowa – wcale nie ze względu na jej efekty, chociaż one najbardziej cieszą, ale właśnie ze względu na fakt, że Wedding Planner jest swego rodzaju zapleczem, które buduje ten wspaniały dzień. Nie przewija się jako główna osoba w kadrach fotograficznych w trakcie wesela, jest w 10 miejscach na raz i czuwa nad wszystkim. Jest jak baśniowe krasnoludki, które wykonują różne obowiązki gdy nikt nie widzi. Wasz Wedding Planner powinien być „ambulansem”, który pojawia się, gdy Wasza mama wpada w panikę, że może jednak to wybrane przez Was menu nie do końca przypadnie do gustu gościom, albo waga tortu jest dobrana nieproporcjonalnie do ilości gości.

Wedding Planner to taka Wasza dobra wróżka, która M U S I Was odciążać. M U S I być Waszym zdrowym rozsądkiem. M U S I Wam racjonalnie doradzać. M U S I być dla Was autorytetem. M U S I  bazować na doświadczeniu i profesjonalizmie. M U S I być zawsze na wyciągnięcie ręki :).

Kim jest Wedding Planner? Trzecim ogniwem Waszego związku 🙂 To ktoś, kto filtruje wszystkie pomysły Panny Młodej i odciąża Pana Młodego z natłoku niewyjaśnialnych zjawisk. To ktoś, kto zawsze służy pomocną dłonią i radą.

 

 

adsasd

Top