fbpx

Tak jak wspominałam, w każdy piątek – możecie zadawać pytania na instastories. W jednym z filmików pojawia się opcja „ankiety”, czyli takiego okienka dzięki, któremu możecie zadać mi pytanie. Odpowiem na wszystko to co nurtuje Was od dłuższego czasu.

 

Pierwsza część z mojego Q&A – to pytania jeszcze w wersji „miszmasz – ślub i wesele”. Kilka z pytań powtórzyło się, więc nie będę ich powielać, ale Panie, które je zadały z pewnością będą wiedziały, że to właśnie u nich pojawił się ten problem lub niejasność 🙂

Pytanie: Jak wcześnie rozpocząć współpracę z Wedding Plannerem?

#mistrzyniceremonii: Na rozpoczęcie współpracy z Wedding Plannerem nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno. Im szybciej rozpoczniecie współpracę, tym więcej usługodawców jest dostępnych w dogodnych dla Was terminach. Nie ma jednak deadlinu, który by ograniczał – jedno z wesel zorganizowałam od podstaw w niecałe 3tyg. Więc wszystko się da! Klasyczny czas poszukiwania Wedding Plannera to ok. 1.5 roku lub właśnie na tzw. „ostatnią chwilę”, gdy Para Młoda widzi, że ciężko znaleźć kogoś interesującego w zakresie realizacji usług ślubno-weselnych.

Pytanie: Od czego zacząć planowanie ślubu? Jak zacząć? Termin czy miejsce, czy coś innego?

#mistrzyniceremonii: Najlepiej rozpocząć od ilości gości jaką planujecie zaprosić oraz daty, która mogłaby Was interesować. Później organizacja wszystko weryfikuje. Z pewnością ilość gości, którą planujecie zaprosić wprowadzi swego rodzaju ograniczenia w przypadku niektórych sal :). Mając termin i miejsce, warto rozejrzeć się jeszcze w trakcie „rezerwacji roboczej” miejsca za pozostałymi usługodawcami. W końcu wszystko ma być idealne, a nie tylko „w jakimś stopniu”.

Pytanie: Czy polecisz kogoś kto przygrywa biesiady weselne? Będę wdzięczna.

#mistrzyniceremonii: Oczywiście! Warto jednak rozpocząć „pod nosem” porozmawiać z kapelą, która będzie grała na Waszym weselu. Czasami wystarczy dopłacić kilkaset złotych za dodatkowego muzyka (200-600zł.) i nie burzyć zespołowi koncepcji grania. Wciskając kogoś „z ulicy” możemy troszkę nabałaganić wynajętej ekipie – warto więc rozpocząć od początku. Jeśli jednak zespół nie zaproponuje nikogo takiego, niezbędna jest lokalizacja (nie do końca opłacane jest ściąganie dobrego akordeonisty z drugiego końca Polski). A może po prostu dogadacie się z zespołem – na przygrywki, ale z innym instrumentem  – jeśli akordeon nie wchodzi w grę?

Pytanie: O której godzinie najlepiej zrobić podziękowanie rodzicom?

#mistrzyniceremonii: Osobiście jestem za tym, aby podziękowania rodzicom odbywały się pomiędzy 2 blokiem muzycznym, a godziną 22:30. To jest czas, podczas którego można znaleźć kilka minut na to, aby podziękować rodzicom. Pamiętajcie jednak, aby nie rozwlekać w czasie tego momentu po pierwsze dlatego, że jest przepełniony emocjami, po drugie – wesele jest poukładanym przedsięwzięciem, a czas podziękowań musi być uwzględniony w scenariuszu pracy kuchni oraz zespółu/DJ’a.

Pytanie: Jak obniżyć koszty dekoracji kwiatowych?

#mistrzyniceremonii: Koszt dekoracji kwiatowych możemy obniżyć na dwa sposoby – albo wykonując je sami (nada korzystając z zaopatrzenia w hurtowni), albo pozwalając sobie na całkowity minimalizm – pojedyncze kwiaty na stole etc. Musicie mieć świadomość, że kwiaty są drogim produktem – muszą wytrzymać całą noc, dlatego też nierzadko dekorator układa kompozycje późnym wieczorem lub nocą przed Waszym weselem. Wszystko musi być świeże. Jeśli macie możliwość wykonania dekoracji samemu, zdążycie się wyspać i nie będą temu towarzyszyły nerwy – DIY jest zawsze mile widziane, warto jednak przemyśleć czy po prostu dacie radę :). Jeszcze dodatkowym aspektem jest wybór kwiatów sezonowych, aby np. w grudniu nie rozkochiwać swojej dekoratorskiej wyobraźni w hortensjach, które są owszem dostępna, ale w wysokich cenach. Dobierajcie kwiaty dostępne bez problemu i w lepszych tym samym cenach.

Pytanie: Czy pisać o kopertach zamiast prezentu?

#mistrzyniceremonii: Oczywiście – nie jest to kompletnie nietaktowne. Wiele razy gościom jest dużo wygodniej dać w kopercie pieniądze, niż stać przed regałem w sklepie i wybierać, co tu mogłoby PM się przydać. Jesteśmy już na takim etapie, że mało kto z gości nie wie o tym, że lepiej sprawdzają się koperty z pieniędzmi, niż dwunasty odkurzacz :).

 

Pytanie: Czy dolary zamiast kwiatów są okey?

#mistrzyniceremonii: Wszystko co zamiast kwiatów sobie wymyślicie jest O.K. Warto mieć na uwadze, że goście przynosiliby kwiaty, w wersjach mini bukietów, pojedynczej róży etc. rzadko kiedy są to naręcza. Jeśli więc planujecie otrzymać $$$ zamiast kwiatów, pamiętajcie, że to będą bardziej symboliczne kwoty, niż prezenty. Jeśli zależy Wam na dolarach – może warto zaznaczyć, że rezygnujecie z kwiatów oraz prezentów na poczet „kopert”, ale w innej walucie :).

 

Pytanie: Czy rodzice powinni otrzymać zaproszenie od Pary Młodej?

#mistrzyniceremonii: Rodzice też są Waszymi gośćmi – nie ma również co ukrywać, że honorowymi. Zaproszenia powinny do nich trafić. Jeśli chcecie dodatkowo wyróżnić rodziców, warto zainwestować troszkę więcej i inne zaproszenia niż te wybrane dla wszystkich gości. Inna treść, motyw ten sam, ale format np. troszkę większy. Rodzice z pewnością zachowają takie zaproszenia na pamiątkę.

Pytanie: Jakie formalności należy załatwić przed ślubem?

#mistrzyniceremonii: Wszystkie formalności uzależnione są od tego jaki ślub planujecie wziąć. Jeśli konkordatowy, czekają Was formalności związane z USC oraz z Kościołem – czyli akty ( w większości miast wpisane do systemu, jeśli jednak nie – max 14 dni oczekiwania), zaświadczenia, iż możecie przystąpić do ślubu – nauki przedmałżeńskie wraz z poradnictwem rodzinnym – stosowne zaświadczenia jakie zażyczy sobie do przedłożenia proboszcz parafii, w której planujecie wziąć ślub (bywa różnie, ale zazwyczaj informacja o zapowiedziach, zaświadczenie, że uczęszczacie do kk, zaświadczenie z Chrztu Św. oraz Bierzmowania, podpisane zaświadczenia od 2-3 spowiedzi w trakcie organizowania ślubu).

Pytanie: Ile w kopercie dla Księdza? Ile dać księdzu za ślub?

#mistrzyniceremonii: To jest za każdym razem bardzo dyskusyjny temat. Część księży ma swój cennik – co nie do końca jest zgodne z zasadami KK, jednak nie o tym chcę pisać. Jeśli więc obowiązuje cennik – w ten sposób przygotowujemy się z kopertą. Jeśli jednak obowiązuje nas „co łaska” to prawdę mówiąc, dajecie tyle na ile pozwala Wam sumienie 🙂 średnio sumienie pozwala na ok. 400zł 🙂

 

Zapraszam do zadawania pytań w kolejny piątek!

adsasd

Top