fbpx

Kobiety! Nie stresujcie się wyborem. Każda Panna Młoda wiedziała, kogo wybiera na to stanowisko. Jeśli miałabyś sobie nie poradzić, po prostu wybór nie padłby na Ciebie. A więc – po krótce się nie da opisać obowiązków, ale to co najbardziej istotne i przewidywalne oraz to co nieprzewidywalne, ale poznałam z racji doświadczenia opiszę w tej „notce”.

Świadkowa, w trakcie przygotowań przedślubnych:

 • Warto już na samym początku porozmawiać w gronie osób, które ślubem mają się zajmować, kto jakie obowiązki przyjmuje na swoje barki. W przypadku, gdy Państwo Młodzi zdecydowali się na współpracę z Event Managerem – czyli taką osobą jak ja, warto przyjść na pierwsze spotkanie. Omawia się wtedy to co interesuje Państwa Młodych, jak widzą ślub. Spotkanie opiera się na wymianie marzeń i fantazji z doświadczeniem konsultanta ślubnego. Jeśli zaś ślub ma być organizowany jedynie przez parę młodą czyt. Panna Młoda jest głównym organizatorem, ważne, aby taka osoba jak świadkowa pomagała jej logistycznie – odbierać próbki, buszować w internecie, rozsyłać zapytania o oferty etc.
 • Świadkowa w trakcie przygotowań jest główną bazą wiedzy – bo zna Pannę Młodą, wie co Ona lubi, czego nie lubi. Zatem trakcie współpracy z Event managerem, jest bazą wiedzy.
 • W momencie wyboru sukni ślubnej – drogie Panie, jeśli kiedykolwiek, ktoś wam zniszczył życie i nie doszło do waszego ślubu lub wasza przyjaciółka bierze ślub a wasz mężczyzna nie raczył nawet pomyśleć o pierścionku – ZAPOMNIJCIE O ZAZDROŚCI i ZŁOŚCI. Na spotkaniach w salonie sukien ślubnych musicie zachować zimną krew – Panna Młoda ma wyglądać olśniewająco. Gorset nie może powodować, że nawet rozmiar XS wygląda jak szynka świąteczna. Suknia ma być I D E A L N A! Macie doradzać tak, jakbyście to wy organizowały ślub i chciały wyglądać jak najlepiej, a boicie się, że doradca w salonie sukien ślubnych wciska tzw. Kit marketingowy, aby sprzedać zalegający model za kupę forsy.
 • Bądźcie zdrowym rozsądkiem Panny Młodej. Każda Panna Młoda wpada w panikę, czy organizuje ślub sama, czy z konsultantem. Nie jest to ważne, grzebie w internecie. Łączy Karaiby, Hawaje, Nowy Meksyk, Paragwaj, Maroko, USA, Polskę i chce mieć z tego delikatny klasyczny ślub i wesele – NIE DA SIĘ! Musicie panować nad tym szaleństwem, doradzać i czuwać nad podnoszącym się ciśnieniem PM.
 • Lista prezentów. Tak! Nie ma się co wstydzić, taki papierek również trzeba przygotować i uważam, że świadkowa byłaby świetną osobą, z którą można byłoby weryfikować listę zamiast wydzwaniać 15 razy dziennie do PM – która i tak dostaje szału na myśl o nadchodzącym ślubie.
 • Wieczór Panieński – o tym chyba żadna świadkowa nie zapomni. Taki wieczór też dobrze jest przygotować z osobą, która ma doświadczenie w takich imprezach. Tematyka dowolna – ale warto poszaleć – przecież to jeszcze stan panieństwa 🙂
 • Pozostałe obowiązki związane z przygotowaniami czyli począwszy od winietek po przystrajanie stali ślubnej, warto konsultować już na początku z Event managerem lub Młodymi. Na pewno kolejna osoba przyda się z rękami do pracy i uśmiechem na twarzy.

DZIEŃ SLUBU

 • Świadkowa najlepiej, aby od samego rana była w tym samym miejscu co Panna Młoda.
 • Szczerze? Polecam spać w tym samym domu!
 • Droga świadkowo – przygotuj sobie już od rana pakiet – jeśli jest lato polecam dzień wcześniej zaparzyć herbatę z melisy z sokiem malinowym (herbata może być naprawdę w sporym stężeniu), po tym jak ostygnie rozlać ją w foremkę do kostek lodu i zamrozić, na następny dzień podawać Pannie Młodej od rana – lepiej, aby piła wodę z kostkami takiego lodu , który ją uspokoi i będzie smaczny niż miałaby pić herbaty, soki, napoje nie daj Bóg gazowane itp. Taka woda będzie działała już od rana uspokajająco.

Jeśli jednak jest zima – warto parzyć już nie o tak wysokim stężeniu, czyli po prostu normalną herbatę z melisy, z sokiem malinowym. Przyjemnie, spokojnie i ciepło!

Do pakietu koniecznie naszykuj sobie lekarstwa, środek przeciwbólowy (przynajmniej 6 tabletek), środek rozkurczowy (taki, który do tej pory działał zawsze na PM), coś łagodzącego zgagę czy niestrawność, krople żołądkowe, tabletki przeciwbiegunkowe. Ważne, jeśli PM uczulona jest na ukąszenia, na pokarmy, pyłki, trawy itp. Mieć lekarstwa przeciwalergiczne, wziewne (np. dla astmatyków) oraz zastrzyk z adrenaliną (każda osoba uczulona na ukąszenia posiada taki – ale tym razem, to świadkowa powinna być na to przygotowana) . Jest to zaledwie kilka listków, więc można to zapakować w torebeczkę prezentową lub jakąkolwiek sakiewkę i mieć jeśli nie przy sobie to w niedalekiej odległości.

 • W trakcie samych przygotowań – makijaż, fryzura itp. Warto czuwać z telefonem czy wszystko jest w jak najlepszym porządku z Event menagerem lub bezpośrednio z salową, zespołem itp.
 • Do pakietu lekarstw, koniecznie należy przygotować 2 pary rajstop dla Panny Młodej (oczywiście taki sam odcień jak te, które sama wybrała). Igłę i nitkę, lakier do włosów, gumę do żucia/spray mentolowy do ust, mgiełkę do ciała, pomadkę, plaster ( w razie rozcięć, lub złamanego paznokcia), spray chłodzący na spuchnięte nogi, buty na zmianę.

Na ten pakiet + pakiet medyczny, w łazience damskiej przy Sali weselnej jest przygotowany, a w każdym razie powinien być przygotowany kącik PM. Tam wszystko należy ulokować 🙂

 • Kolejny fakt związany jest z logistyką. Ważne jest to, aby świadkowa poinformowała Pana młodego jaka jest kolejność docierania na ślub. Świadek powinien przyjechać po świadkową, następnie po Pana Młodego, a całą trójką powinni stawić się pod domem Panny Młodej.
 • Po uroczystościach ślubu w Kościele/USC, do świadkowej i świadka należy obowiązek zbierania prezentów (oczywiście tych mniejszych) oraz kwiatów.
 • Jeśli jednak Państwo Młodzi zażyczyli sobie prezenty rozmiarów robota kuchennego, odkurzaczy lub zamiast kwiatów karmy dla zwierząt warto poinformować jeszcze przed uroczystościami, iż w jednym miejscu Sali weselnej takie prezenty będą gromadzone. Życzenia jednak należy składać tuż po uroczystościach ślubnych.

WESELE:

Na samej zabawie weselnej, świadkowa koniecznie powinna czuwać nad stanem zabawy – Broń Boże związanej z alkoholem (alkohol to dział męski, kobiecie nie wypada). Podrywać do zabawy koleżanki, kuzynki, ciotki. Ważne, aby obserwowała Pannę Młodą, czy wszystko jest ok i np. do zdjęcia nie uśmiecha się z pietruszką na zębach po rosole, który był pierwszym daniem obiadowym :).

Leave a Reply

adsasd

Top