fbpx

Około 1,5 dnia temu otrzymałam e-mail od „prawdopodobnie” przyszłej Panny Młodej. Wiadomość brzmiała może nieco zwyczajnie, jednak wyczuwalny był w niej ton rozemocjonowania – niekoniecznie przyjemnego dla strony czytającej ww. wiadomość. W otrzymanym liście miałam możliwość odczytać kilka pytań, które bez wątpienia stały się bodźcem do napisania tej notki. Pozwolę sobie podzielić wiadomość na kilka części, aby ustosunkować się do wszystkich jej elementów, ponieważ myślę, że warto. Zaznaczam również, iż udzielam odpowiedzi na pytania odnosząc się do mojej polityki pracy 🙂

fot. Melodia Chwil

 

 

Z jakim budżetem mam w ogóle podstawę do tego, aby rozpoczynać rozmowy z Wedding Plannerem?

Będąc event plannerem wielokrotnie zadaję dokładnie takie pytanie swoim klientom. Rozpoczynając pracę czy to z Parą Młodą, czy z Panem planującym zaręczyny, albo z rodzicami planującymi 7. urodziny synka – zawsze pytam o budżet. Pozwolę sobie jednak pozostać przy Parach Młodych (ponieważ tego dotyczyła wiadomość e-mail). Podstawą w mojej pracy jest poznanie oczekiwań narzeczonych. Wysłuchanie wszystkiego co mają mi do powiedzenia, wypytanie o najmniejsze szczegóły i zbudowanie jakiejś wstępnej całości, która pozwoli mi jako profesjonaliście w zakresie organizacji ślubów  (bo tym właśnie powinien być Wedding Planner) , na ustosunkowanie się do tego. Po pierwsze mamy wiele możliwości dotyczących zakresu organizacji ślubu. Niektóre Pary decydują się na mały obiad rodzinny, inne na skromne wesele w formie przyjęcia, a jeszcze inne na huczną zabawę z poprawinami. Rolą Wedding Plannera jest uświadomienie Parze Młodej jak opcjonalnie budżet może się prezentować, oczywiście w stosunku do uzyskanych informacji. Pierwsza z informacji na temat budżetu ma na celu wizualizację tego co w „planach”/marzeniach, a tego jaki jest rzeczywisty koszt organizacji takiej uroczystości. Każdy klient powinien być świadomy na co się decyduje i czy jest to w zasięgu jego funduszy.

Drugą stroną medalu jest kwestia zarobku Wedding Plannera. Stawki różnią się pomiędzy usługodawcami i ciężko jest mi pisać dlaczego tak jest – mogę podejrzewać wiele kwestii, ale chyba na to pytanie każdy Wedding Planner powinien odpowiedzieć sobie (i swoim klientom) sam. 🙂

Jeśli już jesteśmy przy wynagrodzeniu – nikt nie musi decydować się na usługę Wedding Plannera – to po pierwsze. Po drugie jeśli faktycznie chce skorzystać z takiej pomocy, ma całe spectrum usług do wyboru od konsultacji, przez kompleksową organizację, aż do koordynacji samego dnia ślubu. Każda z usług wyceniana jest w inny sposób i myślę, że bez problemu przy odpowiednim doborze usatysfakcjonuje każdą Parę Młodą.

fot. Ania Dymek

 

Po co mam się decydować na Wedding Plannera? Co mam z tego? 

Żyjemy obecnie w 2019 roku. Świadomość klientów zmienia się z dnia na dzień. Jeszcze kilka lat temu na rynku było tylko kilka firm zajmujących się organizacją ślubów. Pojawianie się na targach i rozmowy z potencjalnymi klientami wyglądały w ten sposób, że pierwsze 30 minut rozmowy opierało się na tłumaczeniu kim taka osoba jak WP jest, czym się zajmuje i dlaczego warto kogoś takiego mieć u swojego boku. Dzisiaj wygląda to troszkę inaczej. Po pierwsze programy telewizyjne przepełnione są WP. Instagram huczy. Facebook pęka w szwach od ofert. Podaż usług w branży ślubnej jest niesamowicie szeroka. Mało kogo jesteśmy w stanie zaskoczyć taką funkcją jak Wedding Planner. Nie ukrywam, że to bardzo cieszy – ponieważ dużo lepiej rozmawia się ze świadomym klientem – nie obciąża się go trzema godzinami spotkania, tylko przechodzi do meritum.

Jeśli wiemy, że świadomość się zmieniła, to ma ona także wpływ na decyzyjność klientów w zakresie skorzystania z usługi Wedding Plannera. Co taki potencjalny klient ma z podjęcia współpracy z WP? Po pierwsze należy pamiętać, że usługa WP jest tą należącą do zakresu usług luksusowych (w żadnym wypadku nie chodzi tu o usługi lepsze/usługi gorsze, albo lepszych/gorszych klientów). Pisząc usługa luksusowa mam na myśli fakt, iż nie jest ona dla każdego – PONIEWAŻ nie każdy musi mieć Wedding Plannera. Jest to ktoś z kim współpracujemy w pełni z własnych potrzeb. Na decyzję nie powinny mieć wpływu przesłanki dotyczące rabatów od usługodawców ( a owszem to jest jeden z wielu pozytywnych aspektów współpracy z WP), ani tym bardziej „fejkowe” opinie w internecie. Jeśli jesteśmy głodni – idziemy jeść. Jeśli boli nas ząb – idziemy do dentysty. Jeśli chcemy napić się herbaty – pijemy herbatę. Żyjemy w takich czasach, w których rzeczywiście wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego organizując ślub i kompletnie nie mając do tego predyspozycji, stresując się przy każdej z rozmów telefonicznych, gubiąc się wśród wachlarza usługodawców, mieszkając za granicą, szukając odpowiedzi na wiele pytań – potrzebujemy pomocy – wybieramy Wedding Plannera. Oczywiście, że oszczędzamy. Oszczędzamy przy tych rabatach, które udało się uzyskać, przy rozwiązaniach, alternatywnych niż te, które udaje się znaleźć w internecie. Oszczędzamy czas, oszczędzamy nerwy. Nie popełniamy błędów decydując się na usługodawców, których byśmy po konsultacjach i analizach nie wybrali.  Wedding Planner to cudotwórca jak to mówią niektóre Pary Młode – bo po ich opiniach najlepiej wywnioskować co zyskały dzięki takiej osobie. Pamiętajcie jednak, że WP to nie jest osoba, która pozwoli zamknąć Wasz weselny budżet + 100 tysięcy złotych. Nikt jednak nie zabroni zdecydować się Parze Młodej na usługę WP – bez podawania jakichkolwiek argumentów. Każdy czasami lubi mieć poczucie wsparcia, a to powinien gwarantować właśnie WP. Czym zajmuje się Wedding Planner?  Zapraszam do postu od wielu lat aktualnego wystarczy kliknąć TUTAJ.

Czy można to porównać do jakiejś innej relacji? Wiele osób korzysta z doradców w zakresie m.in. prawa, wizerunku, social mediów – mogliby zrobić wszystko sami, ale kierują nimi przesłanki, dzięki którym wybierają specjalistów w danej branży. Clue sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego specjalisty – takiego, który odpowie na Wasze pytania i Wasze potrzeby, w taki sposób, iż będziecie w pełni ukontentowani. Wedding Planner to osoba, która musi znać się na wszystkim od skarpetek Pana Młodego, po ostatni kwiatek w kompozycji na stole.

Mam nadzieję, że w jakikolwiek sposób udało mi się przybliżyć ścieżkę decyzji i rozjaśniłam chociaż w części jak to wszystko się prezentuje. Czyli jakim cudem Wedding Planner ma zlecenia oraz jakie cuda Wedding Planner potrafi zdziałać 🙂

 

adsasd

Top